Wadliwe elementy modernizacji nie dają prawa do kosztów
Spółka nie może rozliczać amortyzacji od części urządzeń z oddanej do używania inwestycji, które przed tym dniem wymontowała, ponieważ nie spełniały wymaganych norm.
- Spółka prowadziła inwestycję – modernizację instalacji odpylania. Po zaksięgowaniu tej inwestycji i zapłaceniu dostawcy za dostarczone urządzenia (filtry) spółka wypowiedziała umowę dotychczasowemu wykonawcy inwestycji i naliczyła mu karę umowną z powodu niewywiązania się z umowy.
Inwestycję dokończyła inna firma. Nowy wykonawca wymontował niespełniające wymagań filtry i zamontował nowe. Wymontowane filtry nie spełniały standardów dotyczących emisji pyłów i ich stosowanie mogłoby oznaczać dla spółki duże kary finansowe. Wymontowane filtry zostały sprzedane na złom. Zostały one wymontowane przed oddaniem inwestycji do użytkowania (nie zostały oddane do użytkowania w ramach modernizacji).
Modernizacja została oddana do użytku. Pierwotnie w jej wartości początkowej spółka ujęła wartość zdemontowanych filtrów i od tak ustalonej wartości odpisy amortyzacyjne. Po kilku miesiącach, po konsultacji z biegłym rewidentem badającym sprawozdanie finansowe, spółka zmniejszyła wartość tego środka trwałego o wartość zdemontowanych filtrów i skorygowała amortyzację. Czy koszt inwestycji należało pomniejszyć o koszty odłączonych filtrów a koszty zdemontowanych filtrów zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Wydatków na ulepszenie środków trwałych nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta